Endometrioziste Yeni Medikal Tedavi Yöntemleri [Kafkas J Med Sci]
Kafkas J Med Sci. 2015; 5(3): 109-119 | DOI: 10.5505/kjms.2015.24572  

Endometrioziste Yeni Medikal Tedavi Yöntemleri

Gulsum Uysal1, Fulya Caglı1, Huseyin Aksoy2, Ulku Aksoy1, Basak Cıngıllıoglu1, Eda Karakılıc1, Gokhan Acmaz1
1Kayseri Eğitim Ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümü, Kayseri
2Kayseri Asker Hastanesi, Kadın Hastalıkları Ve Doğum Bölümü, Kayseri

Endometriozis üreme çağındaki kadınların %6 -10 ‘nu etkileyen infertilite ve pelvik ağrıya neden olan yaygın görülen jinekolojik bir durumdur. İnfertil kadınların % 20-50 sinde, kronik pelvik ağrısı olan kadınların ise %20-70 ‘inde görülür. Endometriozis tedavisi her zaman klinik açıdan zor bir durum olmakla beraber tam şifa ile sonlanan bir tedavi seçeneği yoktur.
Endometriosis tedavisi medikal ve cerrahi ya da her ikisinin beraber kullanımı şeklinde sınıflandırılabilir. Tedavide birçok farklı medikal ajanlar kullanılabilir. En sık kullanılan medikal ajanlar non-sterod antiinflamatuar ilaçlar, analjezikler, gestajen ve türevleri, kombine oral kontraseptifler ve son zamanlarda levonorgestrel içeren rahim içi araçlardır. Kullanımda olan birçok farmakolojik tedavi seçeneği olmasına rağmen, hiçbiri tam anlamıyla başarı sağlamamaktadır. Çeşitli yeni medikal tedavi ajanları klinik denemelerden geçmektedir. Bu derlemenin amacı endometriosis tedavisinde yeni medikal tedavi yöntemlerini tartışmaktır.

Anahtar Kelimeler: Endometriyozis, Medikal Tedavi, Pelvik Ağrı


Novel Medical Treatment Modalities of Endometriosis

Gulsum Uysal1, Fulya Caglı1, Huseyin Aksoy2, Ulku Aksoy1, Basak Cıngıllıoglu1, Eda Karakılıc1, Gokhan Acmaz1
1Kayseri Education And Research Hospital, Department Of Obstetrics And Gynecology, Kayseri, Turkey
2Kayseri Military Hospital, Department Of Obstetrics And Gynecology, Kayseri, Turkey.

Endometriosisis a very common gynecological condition causing infertility and pelvic pain affecting 6%-10% of women at their reproductive ages. The prevalence is 20%-50% and 20%-70% in infertile women and women with chronic pelvic pain, respectively. The treatment of endometriosisis is always challenging for healthcare professionals and there is no curative treatment option for endometriosis.
The treatment options for endometriosis can be classified as medical, surgical or combinations of the two approaches. Different medical agents exist for treatment of endometriosis. The most commonly used of these medical agents are non-steroidal anti-inflammatory drugs, analgesics, gestagens or their derivatives, combined oral contraceptive pills, and more recently the levonorgestrel intrauterine system. Although there are numerous treatment options, available pharmacological treatment options in endometriosis are not fully satisfactory. Numerous new medical treatment agents are currently being tested in clinical trials in different phases. The purpose of the present review is to discuss the new medical treatment modalities in endometriosis.

Keywords: Endometriosis, Medical treatment, Pelvic pain


Gulsum Uysal, Fulya Caglı, Huseyin Aksoy, Ulku Aksoy, Basak Cıngıllıoglu, Eda Karakılıc, Gokhan Acmaz. Novel Medical Treatment Modalities of Endometriosis. Kafkas J Med Sci. 2015; 5(3): 109-119

Sorumlu Yazar: Gulsum Uysal, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar


 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Kafkas Tıp Bilimleri Dergisi Editörlüğü
Kars, Türkiye    

Telefon: +90 474 225 11 92 - 93                                    Faks: +90 474 225 11 96

e-mail: edit.tipdergi@gmail.com

Yukarı Git