Larinkste Nadir Görülen Bir Yabancı Cisim: Larinkste Canlı Bir Sülük. [Kafkas J Med Sci]
Kafkas J Med Sci. 2016; 6(3): 206-208 | DOI: 10.5505/kjms.2016.40327  

Larinkste Nadir Görülen Bir Yabancı Cisim: Larinkste Canlı Bir Sülük.

Çiğdem Fırat Koca1, Mehmet Turan Çiçek2, Erhan Kayıkcıoğlu2
1Malatya Devlet Hastanesi
2Kahta Devlet Hastanesi

Sülükler çeşitli renklerde,boyda ve şekilde olabilen kan emen hermafrodit parazitlerdir. Çoğunlukla su kaynakları ve göllerde yaşarlar. Bu sularda yüzmek veya enfekte suları içmek başlıca kontaminasyon yollarıdır. Enfekte su içildiği zaman sülükler üst hava ve sindirim sisteminin herhangi bir yerine tutunabilirler. Nazal kavitede, orofarenkste, hipofarenkste, larinkste, trakea veya özefagusta bulunabilirler. Kesin tanı için en iyi yol indirekt laringoskopi ve sülüklerin çıkarılmasında tercih edilecek en iyi yöntem direkt laringoskopidir. Bu olgu sunumu kliniğimize kaynak suyu içtikten bir gün sonra kanlı tükrük şikayeti olan 37 yaşındaki erkek hasta hakkındadır. İndirekt laringoskopi eşliğinde epiglot laringeal yüzünde kahverengi canlı bir yabancı cisim izledik ve cisim indirekt laringoskopi altında forceps yardımı ile çıkarıldı ve yabancı cisim canlı bir sülüktü. Bu olgu sunumunda laringeal alanda nadir görüen canlı bir sülük vakasındaki tecrübemizi literatür eşliğinde tartışarak paylaşmak istedik.

Anahtar Kelimeler: Sülük, yabancı cisim, larinks,


An Unusual Foreign Body in The Larynx: A Live Leech in The Larynx.

Çiğdem Fırat Koca1, Mehmet Turan Çiçek2, Erhan Kayıkcıoğlu2
1Malatya State Hospital
2Kahta State Hospital

Leeches are blood-sucking hermaphroditic parasites that vary in color, length, and shape. They usually reside in fresh water streams and lakes. Swimming in streams or drinking infested water are the major contamination ways. When the contaminated water is drunk, the leech may adhere to anywhere along the upper aerodigestive tract. They may present in the nasal cavity,oropharynx, hypopharynx, larynx, trachea and esophagus. Indirect laryngoscopy is the best way to make a definitive diagnosis and direct laryngoscopy is the procedure of choice to remove the leeches. This case is about a 37 year-old man who was referred to our otolaryngology clinic with a complaint of blood stained salina, one day after stream water drinking. At the laryngeal face of the epiglottis, we determined an alive brown colored foreign body and under indirect laryngoscopy the foreign body was removed by the forceps and diagnosed as a leech. In this case report we wanted to share our experiment of a rare case of living leech at the laringeal region with a short review of the literature.

Keywords: Leech, foreign body, larynx


Çiğdem Fırat Koca, Mehmet Turan Çiçek, Erhan Kayıkcıoğlu. An Unusual Foreign Body in The Larynx: A Live Leech in The Larynx.. Kafkas J Med Sci. 2016; 6(3): 206-208

Sorumlu Yazar: Çiğdem Fırat Koca, Türkiye


ARAÇLAR
Tam Metin PDF
Yazdır
Alıntıyı İndir
RIS
EndNote
BibTex
Medlars
Procite
Reference Manager
E-Postala
Paylaş
Yazara e-posta gönder

Benzer makaleler
PubMed
Google Scholar


 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Alıntı-GayriTicari-Türetilemez 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.


Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı Kafkas Tıp Bilimleri Dergisi Editörlüğü
Kars, Türkiye    

Telefon: +90 474 225 11 92 - 93                                    Faks: +90 474 225 11 96

e-mail: edit.tipdergi@gmail.com

Yukarı Git